Olejek tamanu – moc właściwości w kilku kroplach

Olej tamanu – mocno intensywny, mocno odżywczy i mocno pielęgnacyjny. Pozyskuje się go na południu Azji i na Madagaskarze, z suszonych nasion orzechów wiecznie zielonych drzew Calophyllum inophyllum. Wytłaczany na zimno ma bardzo bogaty skład i niezliczoną ilość właściwości. Czy olej tamanu nadaje się do pielęgnacji ciała i włosów?

Jaki jest olej tamanu?

Pozyskiwany z drzewa Tamanu olejek jest stosunkowo gęsty, tłusty, ciemny i aromatyczny. W zapachu przypomina rosołową mieszankę ziół i warzyw, a jego barwa oscyluje wokół zielonkawego brązu. Nie należy go podgrzewać, bo traci swoje właściwości. Bardzo dobrze się wchłania. Olej tamanu jest niezwykle bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy, sterole roślinne oraz wiele innych składników odżywczych, które nadają tak bogate właściwości temu olejowi.

Jakie ma właściwości?

Olejek tamanu jest uznawany za jeden z najbardziej odżywczych olejów roślinnych, którego działanie lecznicze zostało potwierdzone wieloletnimi badaniami, a pielęgnacja z tym olejem przynosi bardzo wiele korzyści.

Olej z drzewa Tamanu ma działanie:

– przeciwzapalne,
– antybakteryjne,
– przeciwwirusowe,
– przeciwgrzybiczne,
– bakteriostatyczne,
– przeciwbólowe,
– łagodzące,
– relaksujące,
– przeciwreumatyczne,
– ochronne,
– ściągające,
– regenerujące,
– nawilżające,
– odżywiające.

Do czego można go użyć?

Istnieje wiele metod wykorzystania olejów roślinnych w pielęgnacji, tak więc olej tamanu także da się wykorzystać wielorako. Nadaje się do nakładania bezpośrednio na skórę, paznokcie lub włosy, o ile nie przeszkadza nam mocno intensywny zapach. W tym przypadku możemy wklepywać go w twarz, dowolne części ciała, skórę głowy lub wcierać w całą długość włosów. Olej wchłania się dobrze, więc można go stosować na sucho, ale intensywność zapachu sprawia, że raczej lepiej sprawdza się do odżywiania przed myciem. Olejek tamanu da się też wykorzystać jako wzbogacenie stosowanych przez nas regularnie balsamów, kremów, szamponów i innych produktów pielęgnacyjnych.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, na jakie problemy pomaga naturalny olej z Tamanu. Są to m.in. grzybice, trądzik, rozstępy, blizny, rany, otarcia, podrażnienia, zmiany skórne, zapalenia (także AZS), opryszczka, zajady, oparzenia (także słoneczne), suchość, rogowacenie i pękanie skóry, pierwsze oznaki starzenia, pozostałości po wypryskach i wiele innych.

4 Komentarzy

  1. JoaśkaDD Odpowiedz
  2. Martitaaa Odpowiedz
    • Ewa19 Odpowiedz
  3. Alex_@ Odpowiedz

Zostaw komentarz