Ciekawostki o oleju tamanu – tego mogłaś nie wiedzieć

Olejek tamanu to środek o cudownych właściwościach, pozyskiwany z suszonych pestek azjatyckiego, wiecznie zielonego drzewa o tej samej nazwie. Ma wiele właściwości – można długo je wymieniać, ale najważniejsze to przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, antybakteryjne i nawilżające. Dziś skupimy się jednak na ciekawostkach na temat tego egzotycznego olejku.

OLEJEK TAMANU…

… pachnie jak kostka rosołowa.

Wiele kobiet, które cenią sobie niewyobrażalne właściwości olejku tamanu i jego skuteczność, za jego największą wadę podaje zapach. Aromat oleju tamanu przypomina zapach kostki rosołowej, jest mocno ziołowy, czuć w nim nutę zboża, selera i lubczyku.

… nadaje się do użycia dwa lata od daty tłoczenia.

Jeśli wziąć pod uwagę termin przydatności innych olejów roślinnych tłoczonych na zimno, które nie są poddawane dodatkowej obróbce, to dwuletni okres trwałości jest niezłym wynikiem. Olejek tamanu jest jednym z trwalszych olejków, jeśli trzymamy go w chłodnym miejscu.

… tężeje w temperaturze kilku stopni na plusie.

W temperaturze pokojowej olejek tamanu ma płynną formułę, ale jego konsystencja zmienia się już przy nieznacznie niższej temperaturze. Poniżej 10 st. C olejek tamanu zaczyna tężeć i zmienia się w maślany olej roślinny.

… jest zaliczany do bio-olejów.

Bio-oleje to oleje roślinne o bardzo wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które są niezbędne dla utrzymania prawidłowego poziomu nawodnienia skóry. Olej tamanu zawiera kilka nienasyconych kwasów, a więc jest bio-olejem.

… pozyskuje się z 20-krotnej ilości owoców.

Uznaje się, że olejek tamanu to luksusowy ekstrakt roślinny, którego cena też nie należy do najniższych. Wszystko ze względu na sposób jego pozyskiwania – aby wytłoczyć 1 kg oleju potrzebne jest aż 20 kg owoców drzewa Tamanu.

… jako jedyny olej roślinny leczy rozstępy i blizny.

Już kilkanaście lat temu potwierdzono w badaniach laboratoryjnych, że olej tamanu ma bardzo dobre właściwości przeciwzapalne, gojące i zmiękczające. Regularne stosowanie oleju powoduje zmniejszenie widoczność i wielkości blizn, a rozstępy zostają wyeliminowane.

… nie nadaje się do podgrzewania.

Warto wiedzieć, że olejek z drzewa Tamanu jest olejem odpornym na ciepło, a to oznacza, że podgrzewanie go do wysokich temperatur (np. żeby nałożyć go na ciepło na włosy lub rozpuścić, gdy stężeje) pozbawia go właściwości.

3 Komentarzy

  1. Violka Odpowiedz
  2. miss_me Odpowiedz
  3. Karolina Odpowiedz

Zostaw komentarz